Koncert nad koncertami

Koncert nad koncertami

 

 

„Jakieś światło nad Betlejem się rozchodzi…

Dzisiaj właśnie dla nas Chrystus się narodził…

A ze Wschodu przyszli pieszo trzej królowie…”

 

 

 

 

W dniu 6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego morawicka świątynia zamieniła się w teatr wielki. Wysokie, rozświecone choinki otaczające ołtarz, w bocznej nawie śliczna stajenka betlejemska wprowadzały w cudowny nastrój. Ksiądz kanonik,  Jan Ciszek w serdecznych słowach powitał zgromadzonych i wyraził radość, że tak wielka ilość wiernych i artystów przybyła na koncert. Pani Hanna Kuta – dyrektor Centrum  Kultury, prowadząca Pierwszy Koncert Kolęd i Pastorałek, zorganizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteki  w kościele parafialnym w Morawicy – skierowała słowa powitania            pod adresem Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Mariana Burasa oraz jego małżonki Aliny, księdza dziekana, proboszcza parafii Jana Ciszka, księży prefektów Roberta Patrak i Piotra Magiery, dyrektora morawickiej szkoły, Jacka Kuzi, przedstawicieli Samorządu , drogich parafian i wszystkich, którzy zechcieli przybyć  na dzisiejsze wydarzenie. Koncert zainaugurowały zespoły folklorystyczne. U stóp ołtarza usytuowały się  Brudzowianki, Brzezinianki, Drochowianie, Łabecanki, Nidzianecki i Zabrzanki, akompaniował im Tomasz Korban. Różnobarwne stroje, wielka ilość artystów, przejmujące strofy kolęd: „O Gwiazdo Betlejemska”, „Pasterze mili” tworzyły wspaniałe widowisko i wprowadzały niepowtarzalny, uroczysty nastrój zadumy, refleksji nad sensem świąt Bożego Narodzenia. W drugiej odsłonie grupa artystyczna Klubu Seniora  Młodzi Duchem  w wysokim stylu zaprezentowała  nostalgiczną kolędę „Jezus malusieńki” i pastorałkę „Betlejem przy drodze”. Śpiewającym akompaniował  Andrzej Wieczorek, który przygrywał także Kabaretowi Jeszcze Nie starszych Panów.  W ich dziarskim wykonaniu publiczność wysłuchała kolędy „ Gore gwiazda Jezusowi” i  porywającego utworu „Do szopy hej pasterze”. Piotr Niećko zasłużony organista z lisowskiej parafii, twórca Chóru Nicolaus towarzyszył wokalistom śpiewającym wzruszający tekst „Nad Betlejem ciemna noc” oraz „Śpij, Jezu, śpij”. Chór Towarzystwa Przyjaciół  Ziemi Morawickiej utworem „Tylko  jedna jest taka noc” opowiedział historię jak Pan z nieba zszedł i w stajence się narodził, zaś kołysanką „Jakieś światło nad Betlejem” przypomniał wędrówkę trzech monarchów do żłóbka betlejemskiego. Chórowi towarzyszył sławny muzyk Sławomir Strzeszkowski. Małe Wolanecki, wdzięczne uczennice  z warkoczami w regionalnych strojach         ze szkoły w Dębskiej Woli zachwyciły publiczność  śpiewem pastorałki „W tej kolędzie, kto tam będzie”. Solistka  Ola Piłat podbiła serca słuchaczy wykonaniem utworu „Hej w dzień narodzenia syna jedynego”. Pieczę nad zespołem sprawuje nauczycielka Dorota Marcinkowska. Chórzyści  Cantabile z parafii w Morawicy  pod kierownictwem swego mistrza Tomasza Klamki piękne wyśpiewali kolędy „Z narodzenia Pana” i „Cicha noc”. Sławny już w całej Polsce Zespół Pieśni  i Tańca „Morawica” pod przewodnictwem Barbary Kardynalskiej i Jerzego Gomuły  wykonał góralską kolędę „Hola, hola pasterze       z pola” i staropolski, modlitewny  utwór „Szczodry wieczór” Prawdziwą ucztę muzyczną zgotowała słuchaczom Szkolno – Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy po batutą  Pawła Czekaja. Zabrzmiały  dźwięki cudownej kolędy „Gdy śliczna Panna”        i pastorałki „Od serca do serca”. Rozentuzjazmowani słuchacze prosili o bis. Po koncercie na ręce kierowników  zespołów zostały wręczone dyplomy i upominki. Słowa uznania i wdzięczności dla artystów wyraził ks. proboszcz Jan Ciszek, podziękował również licznie zgromadzonym parafianom i gościom. Jego zdaniem koncert kolę i pastorałek był żarliwą modlitwą i hołdem dla Bożego Syna. Na zakończenie muzycznego wydarzenia głos zabrał włodarz Ziemi Morawickiej Marian Buras, który gratulował wokalistom, poinformował też, iż na koncert została zaproszona młodzież z Ukrainy. Na te słowa rozległa się burza oklasków na cześć gości. Pan Burmistrz przypomniał podróże delegacji  do zaprzyjaźnionych gmin na Ukrainie, gdzie w całej pełni  można było poznać i  podziwiać,  jak naród ukraiński jest muzykalny i jak kocha śpiew. Po tych słowach młodzież z Ukrainy zapragnęła zaśpiewać swoją kolędę. Gromkie, niemilknące brawa były nagrodą za piękny śpiew oraz  wyrazem przyjaźni, solidarności z naszymi sąsiadami przeżywającymi dramat wojny. Ostatnim akordem  koncertu było wspólne odśpiewanie  w postawie stojącej tryumfalnej kolędy Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi”, w której szczególnie w ostatniej  strofie wyeksponowane są akcenty patriotyczne. To był uroczysty, wspaniały koncert, w wypełnionej po brzegi słuchaczami  świątyni, zamienionej na morawickie Betlejem. Zebrani nie tylko zachwycali się pięknym śpiewem, ale również poznawali  historię kolęd i pastorałek, albowiem prowadząca  koncert pani dyrektor Hanna Kuta  przypominała genezę utworów.

Marianna Parlicka – Słowik