PIELGRZYMKA NA CYPR

CYPR – Śladami Apostołów św. Pawła i św. Barnaby (Nikozja, Larnaka, Kourion, Pafos, Omodos, Salamina, Famagusta, Kolossi)

28.0404.05.2019

1 dzień: WARSZAWA – LARNAKA (28.04)

Zbiórka na lotnisku w Warszawie około godziny 19:30. Planowy wylot do Larnaki, godz. 22:30. Przylot o godzinie 02:55 następnego dnia tj. 29.04. Transfer do hotelu, nocleg.


2 dzień:  LARNAKA (29.04)

Śniadanie. Przejazd do Nikozji – stolicy Cypru. Miasto od 1974 roku jest podzielone na część grecką i turecką, ale czas ma zdolność leczenia ran, tażę tych bardzo głębokich na Cyprze i obecnie można zwiedzać obie połówki miasta. A jest co oglądać, bo Nikozja, jako stolica, od czasów średniowiecza słynęła z pięknych budowli i dziesiątków kościołów gotyckich, wznoszonych przez cypryjskich królów z dynastii Lusignanów. Niestety, najważniejsze kościoły zostały zmienione na meczety już w 1570 roku, kiedy Turcy opanowali wyspę. Następnie zatrzymamy się w monastyrze Agia Napa, gdzie prawosławni czczą chusteczkę Matki Bożej. Dalej pojedziemy na sam koniuszek Cypru, do Cape Greko, wyniosłego klifu, skąd roztacza się wprost bajkowy widok. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.


3 dzień: KOLOSSI – KOURION – PETRA TOU ROMIU – PAFOS – LARNAKA (30.04)

Po śniadaniu całodzienna wycieczka do Pafos. Po drodze zatrzymamy się na Kolossi, potężnym zamku Krzyżowców. Kolejny postój to Kourion, gdzie znajdują się zachowane w znakomitym stanie ruiny miasta grecko-rzymskiego z pozostałościami bazyliki wczesnochrześcijańskiej posadowionej na wysokim urwisku z przepięknym widokiem na poszarpane, klifowe wybrzeże i na bezmiar wód. Zjedziemy nad samo morze w Petra Tou Romiou, gdzie dwie samotne skały, rzucone w odmęty morza, według mitologii greckiej znaczą miejsce wyłonienia się z piany morskiej Afrodyty, głównej bogini na Cyprze, której kult rozprzestrzenił się na całym świecie antycznej kultury greckiej. Pafos to rzymska stolica Cypru, po której pozostały rozległe ruiny z jednymi z najpiękniejszych w rejonie śródziemnomorskimi mozaikami posadzkowymi. Od wielu lat pracuje tam polska misja archeologiczna. Do Pafos przybył św. Paweł Apostoł w towarzystwie św. Barnaby, a to co się tam wydarzyło, zostało opisane na kartach Dziejów Apostolskich. Stąd apostołowie odpłynęli do Azji Mniejszej. Jeśli czas pozwoli, wypad w góry do monasteru Agios Neofrytoss sławnego świętością życia średniowiecznego mnicha, którego ciało spoczywa w kościele cudownie ozdobionymi freskami. Powrót na obiadokolację i nocleg.


4 dzień: GÓRY TROODOS – OMODOS – KYKKOS – LARNAKA (01.05)

Po śniadaniu wyjazd w góry Troodos ze szczytem Olympos, spektakularne widoki, góry są bardzo strome, głębokie doliny, im wyżej, tym bardziej zielono (odwrotnie niż wszędzie indziej), lasy z cedrami. W tych górach poukrywały się od najdawniejszych czasów monastery i maleńkie kościoły, całe pokryte freskami, obiekty wciągnięte na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości (UNICESCO). Zatrzymamy się w maleńkiej, wyglądającej jak przed wiekami wiosce Omodos, gdzie w tamtejszym monasterze przechowuje się pokaźnych rozmiarów cząstkę Krzyża Świętego. Rejon  ten słynie z kommandaria, sławnych win pochodzących z miejscowych winnic, win opracowanych w średniowieczu przez templariuszy. Degustacja wina. W wysokich górach ukrył się przed światem najsławniejszy monaster Cypru- Kykkos, cel wyprawy. Możliwość wyjścia na pieszy górski szlak dla posmakowania urody Troodos. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: CYPR TURECKI: SALAMINA – FAMAGUSTA (02.05)

Po śniadaniu całodzienna wycieczka na terytorium Cypru tureckiego do trzech ważnych miejsc: do grobu św. Barnaby Apostoła, który na Cyprze był również biskupem; rozległych i w dobrym stanie zachowanych starożytnych ruin Salaminy, miasta do którego w pierwszej kolejności udał się św. Paweł Apostoł. Wreszcie zwiedzimy Famagustę, miasto zamienione przez Wenecjan w twierdzę, która przez cały rok broniła się przeciwko tureckiej nawale w 1570 roku. Niestety padła. Przepiękna gotycka  katedra została zamieniona w meczet a wiele kościołów po dziś dzień stoi w stanie zastraszającej ruiny. Samo miasto objęte potężnymi murami, zachowało swój urok sprzed wieków. Powrót do hotelu, obiadokolacji i nocleg.


6 dzień: WYPOCZYNEK (03.05)  

Wypoczynek w hotelu położonym bezpośrednio przy plaży – wyżywienie śniadanie i obiadokolacja.

7 dzień: LARNAKA – WARSZAWA  (04.05)  

Około godziny 01:30 w nocy, transfer na lotnisko w Larnace. Planowy wylot o godzinie 03:40, przylot do Warszawy o 06:15.

Cena: 3150zł + 150 dolarów (płatne na miejscu przewodnikowi)

Cena zawiera:

– przelot Warszawa – Larnaka – Warszawa z bagażem rejestrowanym,

– transport komfortowym autokarem na terenie Cypru,

– zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem,

– opiekę pilota/przewodnika i duszpasterza,

– ubezpieczenie KL, NNW,

Ks. Piotr Magiera tel. 608 881 570